Wycieczka do Warszawy, cz. 1


1 października 2015

Uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor oraz reprezentacją grona pedagogicznego, pierwszego października wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwrócenie uwagi młodzieży na bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej, walczących z hitlerowskim okupantem podczas II Wojny Światowej, w Powstaniu Warszawskim.
Wycieczka ta nie mogłaby się odbyć, gdyby nie ogromna życzliwość i pomoc płk Wiesława Kukuły – Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, dzięki któremu mogliśmy wybrać się do stolicy nowoczesnym autokarem. Pod okiem Jego Oficera, ppłk Romana Bednarskiego, zwiedzaliśmy Cmentarz na Powązkach oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

2015_1001_10381700 2015_1001_10180900 2015_1001_10130700 2015_1001_09523400

To właśnie dzięki ppłk Romanowi Bednarskiemu podczas zwiedzania największej warszawskiej nekropolii mogliśmy uczestniczyć we wspaniałej lekcji historii, którą poprowadził dla nas również Pan Jarosław Wróblewski, autor książek o powstaniu. Zasłuchani w opowieść o tej dwumiesięcznej bitwie, okraszanej niezwykle ciekawymi, a zarazem tragicznymi losami jej bohaterów, jak ci najbardziej znani – Rudy, Alek, Zośka czy Morro, wędrowaliśmy w milczeniu przygnieceni ogromem poświęcenia młodych ludzi, którzy szli na pewną śmierć w walce o wolność naszej wspólnej ojczyzny. Podczas spaceru śladami polskiej historii mieliśmy także możliwość zobaczyć pomnik Katyński oraz przejść obok grobów znanych i cenionych Polaków, takich jak Kazimierz Górski, Kazimierz Deyna, Jacek Kaczmarski, Zbigniew Religa, Kamila Skolimowska. Finałem tej wspaniałej lekcji był Panteon – Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych. W tym miejscu, dokonano pochówku zidentyfikowanych ofiar reżimu komunistycznego, ekshumowanych z tzw. „Łączki” – miejsca, gdzie po wojnie potajemnie, pod osłoną nocy, chowane były ciała więźniów, między innymi z więzienia na Mokotowie. Byli to często żołnierze AK, którzy nie poddali się nowemu sowieckiemu reżimowi, który nastał w Polsce wraz z końcem II Wojny Światowej.
Tuż po pysznym obiedzie dane nam było stanąć przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie obok miejsca, w którym mieszkał wsłuchiwaliśmy się w opowieści o jego życiu i męczeństwie.

wycieczka (1) wycieczka (2) wycieczka (3) wycieczka (4) wycieczka (5) 2015_1001_10260800