Uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor oraz reprezentacją grona pedagogicznego, pierwszego października wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwrócenie uwagi młodzieży na bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej, walczących z hitlerowskim okupantem podczas II Wojny Światowej, w Powstaniu Warszawskim.
Wycieczka ta nie mogłaby się odbyć, gdyby nie ogromna życzliwość i pomoc płk Wiesława Kukuły – Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, dzięki któremu mogliśmy wybrać się do stolicy nowoczesnym autokarem. Pod okiem Jego Oficera, ppłk Romana Bednarskiego, zwiedzaliśmy Cmentarz na Powązkach oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
To właśnie dzięki ppłk Romanowi Bednarskiemu podczas zwiedzania największej warszawskiej nekropolii mogliśmy uczestniczyć we wspaniałej lekcji historii, którą poprowadził dla nas również Pan Jarosław Wróblewski, autor książek o powstaniu. Zasłuchani w opowieść o tej dwumiesięcznej bitwie, okraszanej niezwykle ciekawymi, a zarazem tragicznymi losami jej bohaterów, jak ci najbardziej znani – Rudy, Alek, Zośka czy Morro, wędrowaliśmy w milczeniu przygnieceni ogromem poświęcenia młodych ludzi, którzy szli na pewną śmierć w walce o wolność naszej wspólnej ojczyzny. Podczas spaceru śladami polskiej historii mieliśmy także możliwość zobaczyć pomnik Katyński oraz przejść obok grobów znanych i cenionych Polaków, takich jak Kazimierz Górski, Kazimierz Deyna, Jacek Kaczmarski, Zbigniew Religa, Kamila Skolimowska. Finałem tej wspaniałej lekcji był Panteon – Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych. W tym miejscu, dokonano pochówku zidentyfikowanych ofiar reżimu komunistycznego, ekshumowanych z tzw. „Łączki” – miejsca, gdzie po wojnie potajemnie, pod osłoną nocy, chowane były ciała więźniów, między innymi z więzienia na Mokotowie. Byli to często żołnierze AK, którzy nie poddali się nowemu sowieckiemu reżimowi, który nastał w Polsce wraz z końcem II Wojny Światowej.
Tuż po pysznym obiedzie dane nam było stanąć przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie obok miejsca, w którym mieszkał wsłuchiwaliśmy się w opowieści o jego życiu i męczeństwie.