11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów – państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać wolną ojczyznę. W 1937 roku weszła w życie ustawa O święcie niepodległości, czyniąca z dnia 11 listopada święto państwowe. Po II wojnie światowej Dzień Niepodległości obchodzono 22 lipca. Od kilku lat ponownie świętujemy odzyskanie niepodległości 11 listopada.
Tegoroczne Święto Niepodległości postanowiliśmy uczcić w dość nietypowy sposób – organizując rajd rowerowy do wsi Mokra. To właśnie tam 1 września 1939 r. żołnierze Wołyńskiej Brygady Kawalerii stawili opór wojskom hitlerowskim broniąc granic Ojczyzny i wolności, z trudem odzyskanej w dniu 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli. W rajdzie wzięli udział nasi uczniowie – Daniel Maj i Krzysiek Jagoda, którzy pokonali 25-kilometrową trasę, w sporej części prowadzącą pięknymi, leśnymi duktami.Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą, gdzie spotkaliśmy się z niezwykle serdecznym przyjęciem. Bogatsi o regionalne mapy i pamiątkowe wydawnictwa, udaliśmy się pod pomnik Bohaterów Bitwy pod Mokrą, oddając hołd polskim żołnierzom.Z Mokrej pojechaliśmy do Wilkowiecka – miejsca urodzenia Mikołaja z Wilkowiecka, przeora klasztoru na Jasnej Górze i prowincjała zakonu Paulinów, żyjącego i tworzącego w XVI w. Ostatni odcinek rajdu doprowadził nas do Kłobucka-Zagórza, gdzie w parku przy neogotyckim pałacu zakończyliśmy jazdę. Dla Daniela i Krzysia była to pierwsza w życiu tak odległa wycieczka rowerowa. Chłopcy wykazali się dobrą kondycją, wytrwałością i zdyscyplinowaniem, czym zasłużyli na udział w kolejnym rajdzie.
Tegoroczne Święto Niepodległości postanowiliśmy uczcić w dość nietypowy sposób – organizując rajd rowerowy do wsi Mokra. To właśnie tam 1 września 1939 r. żołnierze Wołyńskiej Brygady Kawalerii stawili opór wojskom hitlerowskim broniąc granic Ojczyzny i wolności, z trudem odzyskanej w dniu 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli.
W rajdzie wzięli udział nasi uczniowie – Daniel Maj i Krzysiek Jagoda, którzy pokonali 25-kilometrową trasę, w sporej części prowadzącą pięknymi, leśnymi duktami.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą, gdzie spotkaliśmy się z niezwykle serdecznym przyjęciem. Bogatsi o regionalne mapy i pamiątkowe wydawnictwa, udaliśmy się pod pomnik Bohaterów Bitwy pod Mokrą, oddając hołd polskim żołnierzom.
Z Mokrej pojechaliśmy do Wilkowiecka – miejsca urodzenia Mikołaja z Wilkowiecka, przeora klasztoru na Jasnej Górze i prowincjała zakonu Paulinów, żyjącego i tworzącego w XVI w.
Ostatni odcinek rajdu doprowadził nas do Kłobucka-Zagórza, gdzie w parku przy neogotyckim pałacu zakończyliśmy jazdę.
Dla Daniela i Krzysia była to pierwsza w życiu tak odległa wycieczka rowerowa. Chłopcy wykazali się dobrą kondycją, wytrwałością i zdyscyplinowaniem, czym zasłużyli na udział w kolejnym rajdzie.