Włączając się w ogólnopolską akcję –  inicjatywę Fundacji Wychowanie do szczęścia p. Iwony Majewskiej-Opiełki – postanowiliśmy każdego 13. dnia miesiąca świętować wraz z wszystkimi, dla których piękno naszego języka, kultura osobista i uśmiech są ważnymi wartościami w życiu.  W dniu 13.11.2014r. w naszej szkole obchodziliśmy ,,Ogólnopolski Dzień Dobrego Słowa”. Od dziś będziemy co miesiąc przypominać sobie i naszym bliskim i znajomym, że warto mówić pięknie i zarazem kulturalnie. Dziś zaczęliśmy od przypomnienia podstaw dobrego wychowania. Na przygotowanym przez zespół wychowawczy apelu uczniowie odgadywali zaszyfrowane słowa: dziękuję, przepraszam, proszę.

IMG_6174 IMG_6176

Przedstawiona przez nauczycieli scenka pt.: ,,Uprzejmi rzadziej się spóźniają” ukazała, iż warto ustąpić drugiemu  człowiekowi używając przy tym uprzejmych słów.

IMG_6180 IMG_6185

Następnie uczniowie przedstawiali samodzielnie scenki ,,Z życia szkoły”, w których wskazywali na potrzebę korzystania ze słów proszę, przepraszam, dziękuję. Pod koniec apelu wszyscy stworzyli  pociąg uprzejmości i trzymając ręce na  ramionach  poprzedzającego siebie ucznia lub nauczyciela zatrzymywali się na stacjach o nazwach: Proszę, Przepraszam, Dziękuję.

IMG_6190

Apel  znalazł swoje zakończenie w klasach, gdzie uczniowie na przygotowanych wcześniej motylkach z papieru napisali uprzejme słowa, których używają oraz takie, którymi chcieliby zostać obdarowani przez innych. Motylki zawieszone zostały na tablicy na korytarzu szkolnym.

IMG_6207 IMG_6218

Projekt jest realizowany przez Fundację Wychowanie do szczęścia Iwony Majewskiej – Opiełki wg jej autorskiej koncepcji. Nadrzędną ideą projektu jest przekonanie, że dzięki propagowaniu zasad kulturalnego zachowania, szacunku dla języka polskiego, dbaniu o czystość i poprawność wypowiedzi dzieci i dorosłych, świat może być lepszy.

Zgodnie z założeniem projektu, każdego 13. dnia miesiąca szkoły świętują ten dzień podejmując inicjatywy, których celem jest podkreślenie znaczenia i siły słów i wspólna praca nad właściwym stosunkiem do słowa. /http://wiadomosci.ngo.pl/