DZIEŃ DOBREGO SŁOWA – „Cyberprzemoc”

Zespół wychowawczy przygotował prezentację, która przedstawiała zjawisko cyberprzemocy oraz uświadamiała uczniów, w jaki sposób jej zapobiec oraz co zrobić, aby bezpiecznie funkcjonować w Internecie. Uczniowie otrzymali również wskazówki, jak powinni zareagować, gdy sami stają się ofiarami cyberprzemocy. Bycie kulturalną osobą, przestrzeganie zasad społecznych obowiązuje nas nie tylko w życiu codziennym, ale także w cyberprzestrzeni. Na co dzień korzystamy z najnowszych rozwiązań technologicznych, takich jak komputery, tablety, laptopy czy też telefony komórkowe. Część  naszego życia dzieje się w cyberprzestrzeni i podobnie jak w prawdziwym życiu musimy przestrzegać zasad, aby ta cyberprzestrzeń była dla nas zarówno przyjazna jak i bezpieczna .

Jedną z głównych zasad jest nie zamieszczanie nieodpowiednich, szkodliwych oraz krzywdzących dla innych zdjęć lub filmów. Musimy pamiętać, aby nasza działalność w Internecie nie sprawiła nikomu przykrości. Złotą zasadą funkcjonowania zarówno w życiu codziennym jak i w sieci  to: „nie rób drugiemu co tobie niemiłe.” Musimy również wiedzieć, że za złamanie zasad grozi odpowiedzialnością karną.  Pamiętajmy, że sprawca nie pozostaje anonimowy, policja ma zawsze możliwość sprawdzenia IP komputera lub numeru telefonu, z którego zostały wysłane nieprzyjemne wiadomości, np. groźby pod naszym adresem.
Innymi ważnymi zasadami korzystania bezpiecznie z technologii informatyczno-komunikacyjnych jest nie ujawnianie swojego adresu zamieszkania, udostępniania informacji osobistych publicznie, zabezpieczanie swoich kont różnymi hasłami i nieudostępnianie ich innym osobom.
Pamiętajmy, że tak naprawdę nasze życie toczy się w realu, z prawdziwymi przyjaciółmi, z którymi możemy porozmawiać, pobawić się i pośmiać. Dbaj o kontakty z ludźmi w świecie rzeczywistym. Nawet mając pięciuset znajomych na portalu społecznościowym możesz czuć się samotnie. Nic nie zastąpi prawdziwych przyjaźni i znajomości.