Stało się już tradycją, że uczniowie ZNPO rok w rok uczestniczą w zajęciach i wyjściach mających na celu upamiętnienie osób i wydarzeń ściśle związanych z historią Częstochowy i Polski. Wzmacniane są w ten sposób postawy patriotyzmu, także tego lokalnego. Działania te nasilają się w szczególności w okolicy święta Wszystkich Świętych. Nauczyciele przeprowadzają ze swoimi podopiecznymi pogadanki, organizowane są również różnego rodzaju apele. Nasi podopieczni chętnie wychodzą na pobliski cmentarz św. Rocha, gdzie porządkują groby, grabią liście, a także chcąc upamiętnić spoczywające tam osoby, zapalają na ich grobach symboliczne znicze. Młodzież co roku odwiedza mogiły, w których spoczywają powstańcy górnośląscy, powstańcy styczniowi, czy bardziej współczesne nam osoby, jak Halina Poświatowska i Piotr Machalica.
Znicz zapalany jest także przy symbolicznym grobie ofiar komunizmu oraz twórcy hymnu harcerskiego, Ignacego Kozielewskiego.
Społeczność ZNPO podzielona na grupy, odwiedza inne miejsca w pobliżu szkoły, takie jak Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Józefa Piłsudskiego czy te poświęcone cywilnym ofiarom hitlerowskich Niemiec, znajdujące się w Rynku Wieluńskim i przy ulicy Kubiny.
Wszystkie powyższe działania, które realizowane były w tym tygodniu, to także odpowiedź na akcję MEiN, pt. „Szkoła Pamięta”. Przeprowadzona została także wśród uczniów Szkoły Przyspasabiającej do Pracy lekcja poświęconą wielkiemu Polakowi – Józefowi Piłsudskiemu. Podczas lekcji uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła postać wielkiego patrioty, marszałka Józefa Piłsudskiego, który pozostaje w świadomości symbolem walki Polaków o odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę.
Na zakończenie lekcji uczniowie mieli za zadanie pokolorować portret marszałka. Wszyscy uczniowie wspólnie odśpiewali pieśń legionową „My pierwsza brygada”.
Powyższe działania koordynowały panie: Katarzyna Pawłowska, Justyna Szamałek, Monika Lis, Urszula Szczepańska oraz panowie: Sebastian Adamus, Robert Nowakowski, Grzegorz Pyda i Jaromir Puszek.
#szkołapamięta