W ramach obchodów Światowego Dnia Hasła uczniowie biorący udział w projekcie Uniwersytetu Dzieci zrealizowali lekcje: Co to znaczy, że hasło jest silne? W ramach tych zajęć obejrzeli film, w którym programista opowiadał o roli tworzenia haseł w ochronie własnych danych oraz o różnych obszarach, w których są one wykorzystywane. Po filmie uczniowie wspólnie z nauczycielem próbowali odpowiedzieć na pytania:
Co łączy kłódkę z hasłem?
Po co tworzyć hasło?
Gdzie na co dzień potrzebne jest hasło?
Następnie nauczyciel zachęcił uczniów do aktywności, dzięki której przekonali się, co oznacza tworzenie bezpiecznego hasła. Hasła, które łatwo odgadnąć określane są jako słabe. Te, które ciężko odgadnąć uznawane są za silne. Stosowanie pojedynczych często używanych słów jako haseł sprawia, że każdy może łatwo włamać się na nasze konto. Używanie długich haseł złożonych z wielu różnych znaków sprawia, że o wiele cięższe dla atakujących będzie odgadniecie tego hasła.
Musimy pamiętać, że samo ustawienie trudnego hasła nie jest idealnym zabezpieczeniem przed włamaniami. Zdarza się, że ktoś jednak złamie nasze hasło, albo wykradnie je w jakiś sposób. Jeżeli używamy tego samego hasła w innych miejscach, to najpewniej ktoś się włamie na nasze pozostałe konta. Dlatego lepiej mieć różne hasła do każdego systemu i urządzenia.