Dzień Ziemi w ZNPO


22 kwietnia 2024

Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto obchodzone 22 kwietnia na całym świecie. Z każdym rokiem jego znaczenie jest jeszcze ważniejsze niż zwykle. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi każdy z nas powinien zadać sobie pytanie, czy może zrobić coś więcej, by chronić środowisko. Wystarczy, że będziemy zwracali baczniejszą uwagę na swoje codzienne przyzwyczajenia, takie jak segregowanie śmieci, chodzenie pieszo, lub korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast z samochodu, czy naprawianie zużytych sprzętów AGD, zamiast kupowanie nowych. W obchody Dnia Ziemi włączyła się także społeczność ZNPO. W szkole odbyło się wiele ciekawych wydarzeń, wśród których każdy z zainteresowanych tematyką ekologiczną uczniów, mógł znaleźć coś dla siebie. Były to projekcje filmów podejmujących tematykę związaną z ochroną naszej planety, prezentacje, prace plastyczne, a także gry edukacyjne online, wśród których największym zainteresowaniem cieszył się „Escape Room dla Planety”.

Ucząc naszych uczniów prawidłowych postaw, kształtując w nich świadomość ekologiczną, postanowiliśmy, że uprzątniemy teren wokół szkoły i sąsiadujące z częstochowskim Rynkiem Wieluńskim uliczki. Efekt pracy to dwa ciężkie worki pełne śmieci i duma z wykonanej w pocie czoła pracy.

Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z albumami przyrodniczymi związanymi z ekologią, ochroną środowiska naturalnego, poznali faunę i florę jak również gatunki zagrożone i będące pod ścisłą ochroną. Następnie uczniowie mieli okazję wykazać się w ich ulubionej formie konkursu „Kahoot” gdzie zaprezentowali ogromną wiedzą z zakresu biologii, przyrody, ochrony środowiska. Społeczność szkolna Dzień Ziemi obchodzi cały rok pielęgnując ogródek kwiatowy, dbając o różne gatunki kwiatów tj. przebiśniegi, szachownice kostkowane, śnieżyczki, krokusy, żonkile, tulipany, lilie…. W miejscu tym można znaleźć wyciszenie i relaksacje dlatego potocznie mówimy na niego „OGRÓDEK WYTCHNIEŃ”. Z racji święta Ziemi najmłodsi uczniowie zajęli się pielęgnacją roślin poprzez pielenie, nawożenie, podlewanie w ten sposób wyrabiamy pozytywne nawyki uczniów. Uczymy szacunku do przyrody, bo los naszej planety zależy od czystego i pięknego środowiska w myśl zasady „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

 

W dzisiejsze działania i zajęcia proekologiczne z uczniami zaangażowane były panie: Marta Sowińska, Maria Kałużyńska, Anna Nocoń, Justyna Szamałek, Magdalena Wilczyńska Monika Lis oraz pan Sebastian Adamus.

Szkoła dołączyła także do ogólnopolskiej akcji  #SprzątamyDlaPolski