Dzisiaj w ramach zajęć edukacji regionalnej klas 1a, 1/2/3d oraz 3c szkoły PDP, wraz ze swoimi wychowawcami, wybrały się na spacer edukacyjno-sportowy nordic walking, którego celem był Lasek Aniołowski. Środkiem transportu był autobus miejski linii 29, co stało się okazją dla naszych podopiecznych do utrwalenia umiejętności przemieszczania się w przestrzeni miejskiej. Musieliśmy sprawdzić rozkład autobusów, ustalić linię, którą dojedziemy na osiedle Północ, a także przystanek docelowy i autobus powrotny. Wyszliśmy ze szkoły o godz. 8.55, by po 45minutach cieszyć się urokami Lasku Aniołowskiego. Miejsce to znajduje się na pograniczu dzielnic Północ i Wyczerpy-Aniołów. Dzięki swoim naturalnym walorom jest atrakcyjnym celem wycieczek i spacerów częstochowian. Obecnie rozległy park leśny m.in. z ciekawym układem alejek spacerowych, ścieżką zdrowia, ławkami i koszami na śmieci. Jest też ścieżka, na której można wykonywać ćwiczenia gimnastyczne – znajdziemy tam takie elementy, jak drewniany slalom, ławka do ćwiczeń, mostek z łańcuchami, czy poręcze akrobatyczne.

Przez Lasek Aniołowski prowadzi nas przyrodnicza ścieżka edukacyjna, gdzie na specjalnych tablicach umieszczone są informacje o przyrodzie tego konkretnego miejsca. Lasek to doskonała przestrzeń do obcowania z naturą. Możemy spotkać tu wiele gatunków ptaków i dzikiej zwierzyny. Okazuje się, że miejsce to jest pełne tajemnic. Zbaczając z głównej ścieżki i idąc w głąb możemy na przykład przyjrzeć się pozostałościom dawnej strzelnicy. Nasi uczniowie podczas dzisiejszej wycieczki szukali zmian w przyrodzie związanych z jesienią, a także wzbogacali swoją wiedzę o różnorodnych dzikich zwierzętach zamieszkujących las, o których można było przeczytać na licznych planszach edukacyjnych.

Historia powstania Lasku Aniołowskiego jako terenu rekreacyjnego jest bardzo ciekawa. Sięga ona 1960 r., kiedy to zapoczątkowano zalesienie byłego poligonu zlokalizowanego właśnie na tym rozległym terenie. Poligon powstał w tym miejscu w latach międzywojennych. W 1928 r. został wyposażony w strzelnicę. Później był wykorzystywany przez 27. Pułk Piechoty i 7 Pułk Artylerii Lekkiej. W okresie II wojny światowej poligon użytkowany był przez okupacyjne wojska niemieckie, zaś po 1945 roku przez stacjonujące w Częstochowie oddziały Ludowego Wojska Polskiego. Pozostałości po mieszczącej się tam strzelnicy można oglądać do tej pory – wystarczy tylko zboczyć z głównej ścieżki i pójść w głąb lasu.
Podczas wycieczki uczniami opiekowali się wychowawcy klas, panie: Maria Kałużyńska, Joanna Panicz oraz pan Sebastian Adamus.