Tuż przed tegorocznymi wakacjami, w pierwszym dniu kalendarzowego lata gościliśmy z wizytą w zaprzyjaźnionej z nami pasiece w miejscowości Gąszczyk, położonej w gminie Mstów. Nie była to pierwsza nasza wizyta w tej pasiece. Już dwukrotnie mieliśmy okazję być w pasiece „Gaszczyk” i za każdym razem spotykaliśmy się z ogromną przychylnością i gościnnością ze strony gospodarza pasieki – p. Kazimierza Szymichowskiego, właściciela pasieki i zarazem mistrza pszczelarskiego. I tym razem było podobnie. Nie tylko zostaliśmy mile powitani, ale i ugoszczeni miodem, waflami i pysznym drożdżowym ciastem. Odpowiednio zabezpieczeni w kapelusze na głowach zwiedziliśmy pasiekę z różnorodnymi ulami. Mogliśmy zobaczyć z bliska ule i pozaglądać do nich. Pan Kazimierz zapoznał nas również w sposób bardzo ciekawy i interesujący z życiem pszczół, ich zwyczajami i znaczeniem w życiu człowieka.
Wiele ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się o pszczołach, a mianowicie o tym jakie są rodzaje pszczół w ulu, o ich ilości w ulu, o długości ich życia, o tym, kto „rządzi„ w ulu, co pszczoły robią zimą, dlaczego miód jest zdrowy i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy.
Pan Kazimierz opowiedział nam również historię pszczelarstwa w Polsce, u podstaw którego było bartnictwo, polegające na chowie pszczół leśnych w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew, czyli barciach.
Wyedukowani w wiedzę o pszczołach i pszczelarstwie wróciliśmy cało i zdrowo do szkoły. Przez cały czas naszej wycieczki dopisywały nam humory, pogoda ducha i perspektywa dwumiesięcznych wakacji.