Jak mówić nie? to dzisiejszy temat zajęć w ramach projektu edukacyjnego Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu? Fundacji Uniwersytet Dzieci, w którym uczestniczą uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej w ramach koła informatycznego.
W ramach zajęć uczniowie obejrzeli miniwykład dr Magdaleny Jarzębowskiej, w którym opowiada o tym, jaka przestrzeń jest potrzebna roślinom do życia oraz co dzieje się, kiedy inne rośliny ją przekraczają.
Uczniowie brali udział w doświadczeniu „Strefa osobista” po którym uświadomili sobie, że każda z nich ma gdzie indziej granicę strefy osobistej. Kiedy ktoś je przekracza i jest za blisko nas, to możemy odczuwać niepokój, strach, robimy się bardziej nerwowi, albo zastygamy w bezruchu. Dobrze jest wiedzieć gdzie są nasze granice i dawać znać innym jeśli je naruszają, by wiedzieli, że czegoś nie lubimy.
Następnie uczniowie analizując historie różnych bohaterów zastanawiali się, co powinni zrobić, bądź powiedzieć gdyby znaleźli się w ich sytuacji. Każdemu z nas zdarzają się sytuacje, w których czuje się niekomfortowo. Ważne jest aby w takich sytuacjach reagować i dawać innym informacje jak się czujemy i czego potrzebujemy.
Na koniec zajęć uczniowie mieli za zadanie narysować siebie i na rysunku zaznaczyć (zapisać obok lub dopowiedzieć) w kontekście zachowań innych osób wobec siebie, co lubi, a czego nie – tak, aby innym dać znać, jakie są jego osobiste granice.