Dziś, tj. 28.10 października, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy udali się wraz ze swoimi nauczycielami: p. Magdaleną Wilczyńską oraz p. Sebastianem Adamusem, na najstarszą nekropolię częstochowską, czyli cmentarz św. Rocha. Wycieczka ta zorganizowana została aby upamiętnić i przybliżyć naszym uczniom historię ludzi zasłużonych dla ojczyzny jak i tych związanych z naszym miastem, a spoczywających na tym cmentarzu. Pierwszym „punktem” naszego wyjścia był pomnik znajdujący się przy ul. Kubiny, upamiętniających rozstrzelanych przez hitlerowców w marcu 1944 r. dziesięciu obywateli miasta Częstochowa. Po wejściu na cmentarz skierowaliśmy się na grób Antoniego Chlewskiego, weterana powstania styczniowego z 1863 r., gdzie uczniowie zgrabili liście i po chwili zadumy zapalili znicze.
Później przeszliśmy na zbiorową mogiłę upamiętniającą bohaterką śmierć powstańców górnośląskich, poległych w 1921 r., gdzie uczestniczyliśmy w złożeniu wieńca przez oficjalną delegację Urzędu Miasta Częstochowa. Dźwięk trąbki wprowadził nas w wzniosły nastrój i wprawił w zadumę nad trudną historią naszej ojczyzny.
Następnie udaliśmy się na dwa groby osób zasłużonych dla Częstochowy, mianowicie poetki, Haliny Poświatowskiej oraz wspaniałego aktora i wieloletniego dyrektora teatru częstochowskiego, Piotra Machalicy.
Wracając do szkoły zatrzymaliśmy się na chwilę przy pomniku, który upamiętniał zamordowanych 1. września 1943 r. mieszkańców Częstochowy.
Głównym celem naszego wyjścia było oddanie hołdu tym, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w niepodległej Polsce, ale także poznanie historii Częstochowy i wzmacnianie lokalnego patriotyzmu wśród młodzieży z ZNPO.
Ta coroczna akcja, w której uczestniczą uczniowie naszej placówki, wpisuje się już tradycyjnie w kampanię Ministerstwa Edukacji i Nauki – „Szkoła Pamięta”, do której w tym roku znów dołączyliśmy. #SzkołaPamięta. Celem ministerialnej akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.