Na bębnach grać może każdy, bez względu na wiek i umiejętności. Zanurzenie się w rytmie porusza ciało, serce i duszę – przemawia do naszej dzikiej natury, ożywia, wyzwala, przynosi radość.Podczas zajęć uczestnicy uwalniają drzemiącą w nich energię i odpędzają stres. Rezonans wytwarzany w trakcie wspólnego grania przyczynia się do powstania silnych więzi grupowych. Uczestnicy poprawiają wzajemną komunikację, otwierają się, podnoszą wiarę we własne siły.

Korzenie bębnów djembe

Są zaiste imponujące: sięgają bowiem prapoczątków naszego gatunku. Przedstawiciele Homo sapiens bębnili już od zarania swych dziejów we wszystkie możliwe powierzchnie, które w jakikolwiek sposób można było zmusić do wytworzenia dźwięku i uzyskania rytmu. Djembe to produkt wielopokoleniowej ewolucji przeróżnych bębnopodobnych instrumentów. Pochodzi prawdopodobnie z Afryki Zachodniej – do dziś jest to tam najczęściej spotykany instrument, w który uderzają zarówno malutkie dzieciątka, jak i leciwi już seniorzy rodów. Djembe związane jest z afrykańskim ludem Mandé – jak wszyscy Afrykańczycy kochają rytm i są od niego muzycznie uzależnieni. Członkowie wspólnoty Mandé grali na bębnach przy każdej okazji: świąt, obrzędów, i bezokazyjnie również, np. w chwili wolnej – bo to ponoć najlepszy pretekst do sięgnięcia po djembe. Bębny pełniły też ważną rolę w czasach wojen: informowały o ataku, ostrzegały przed niebezpieczeństwem i demonicznym rytmem zagrzewały do walki.

Kielich rytmu

Djembe, klasyfikowane jako membranofon, ma kształt kielicha wspartego na nodze. Wystrugane z drewna czara i noga są ze sobą połączone w jedną, niepodzieloną całość. Na wierzch czary naciąga się skórę – pierwotnie pochodziła z antylop. Dziś w tradycyjnych, oryginalnych wyrobach afrykańskich zastępuje ją skóra koźla lub bydlęca, a bywa, iż bębni się na membranie syntetycznej. Skórę naciągają na kielichu specjalnie uformowane plecionki ze sznurka, albo nowocześniej – przytrzymują ją śruby wkręcane do czaszy.

Wyczarować rytm…

Nasze życie to jeden wielki rytm: snu i czuwania, zmian pór roku, pośpiechu i relaksu, bicia serca, bębnienia kropli deszczu o dachówki, kroków w tańcu i wielu innych cyklicznych wydarzeń. Dzięki bębnieniu w delikatną skórę djembe wyczarujesz powolne uderzenia rozkołysanego dzwonu, przyspieszysz tempo na wspomnienie żwawego marszu lub gorącej latynoskiej samby, a także wprawisz rytm w szaleńcze tempo końskiego galopu czy hipnotycznego pogo. 

Kielich korzyści

Gra na djembe to nie tylko umiejętność tworzenia rytmu. To świadomość dążenia do błogostanu, równowagi i uwolnienia emocji. Bębnienie daje radość i niesamowitą frajdę: dzieciom, dorosłym i całkiem poważnym starszym osobom. Udowodniono, iż gra na djembe świetnie synchronizuje pracę półkul mózgowych, znakomicie pomaga rozluźnić mięśnie, doskonali umiejętność pracy w grupie i pomaga otworzyć się na ludzi i wyzbyć się nieśmiałości. Naukowcy, którzy wszędzie muszą dołożyć swe racjonalne „trzy grosze”, tłumaczą pozytywny wpływ djembe tym, iż rytm bębnienia przypomina puls krwi i pomaga człowiekowi dotrzeć do swoich pierwocin i na nowo cieszyć się życiem.

http://www.szczyptaswiata.info/djembe-radosnie-wybebnij-swoj-rytm.html