W dniach 8 i 9 maja, nasza szkolna społeczność miała ogromną przyjemność uczestniczyć w wycieczce, której celem były trzy wielkopolskie miasta, Poznań, Oborniki oraz Gniezno. Klamrą łączącą naszą wizytę w tych miejscach było spotkanie i poznanie historii różnych kultur i społeczeństw. Wycieczka zatytułowana „Śladami Kultur” rozpoczęła się w środę o godz. 5.15, na kiedy to wyznaczona została zbiórka. Tuż po przyjeździe do Poznania ruszyliśmy na stary rynek. Tam mieliśmy okazję do obejrzenia słynącej w całym kraju atrakcji turystycznej, którą codziennie przyjeżdża oglądać kilkaset osób, czyli ratuszowe koziołki, które bodą się rogami codziennie, punktualnie o godzinie 12.00.
Prosto z rynku udaliśmy się na pierwszy przystanek na naszej drodze szukania śladów różnych kultur, do niezwykłego miejsca, którego próżno szukać w naszym rodzinnym mieście, a nawet w okolicy Częstochowy. Gościliśmy w poznańskim Muzeum Archeologicznym, gdzie uczestniczyliśmy w zorganizowanych warsztatach, zatytułowanych „Egipski salon urody”. Podczas nich dowiedzieliśmy się między innymi w jaki sposób mieszkańcy starożytnego Egiptu dbali o swój wygląd i zdrowie, jak tworzyli kosmetyki, jakie nosili fryzury czy w jaki sposób dbali o zdrowe zęby i świeży oddech.
Wykład oraz prezentacja była tylko początkiem do bliższego poznania tego niezwykle dobrze rozwiniętego społeczeństwa. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy o złotych butach faraonów, naszyjnikach zdobionych kamieniami w kształtach much, które noszone były przez wysokiej rangi wojskowych oraz dzieci władców Egiptu. Dowiedzieliśmy się też wiele o tym jak wyglądały i co oznaczały poszczególne sposoby uczesań, które zależały od płci mieszkańców tego starożytnego miejsca. Zwieńczeniem tej niecodziennej lekcji, była możliwość przymierzenia różnego rodzaju „ubrań” i elementów strojów związanych z epoką faraonów. To dopiero była zabawa, przerywana tylko na ułamki sekund salwami śmiechu. W zabawę, która była doskonałym urozmaiceniem programu zajęć artystycznych realizowanych w ZNPO, dali się wciągnąć także ich prowadzący, p. Adrianna Zawadzka oraz p. Sebastian Adamus.
Lekcja, którą odbyliśmy w tym niesamowitym muzeum była doskonałą okazją na zdobycie zupełnie nowej wiedzy oraz na rozwinięcie lub nawet odkrycie w sobie nowych zainteresowań. Na to drugie na pewno mogła mieć wpływ dalsza część wizyty w tej instytucji, a konkretnie zwiedzanie wystawy, która zatytułowana została „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Tutaj naszym przewodnikiem była p. Adrianna Zawadzka, dla której Egipt, jego mieszkańcy, kultura i zabytki to wielka miłość, pasja i tematyka pracy doktoranckiej, którą niedługo będzie bronić. Ekspozycja pokazana na tej wystawie składa się z ponad stu zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii. Ukazuje ona różne aspekty tej niezwykłej, budzącej w nas ogromna ciekawość kultury.
Ciężko było żegnać się tym wspaniałym miejscem, ale czas biegł nieubłaganie i już mieliśmy umówione spotkanie z przewodnikiem, który przybliżył nam historię Poznania, miasta, którego nasza szkolna społeczność dotąd nigdy nie zwiedzała. Pan przewodnik opowiadał nam o dziejach Poznania, które zapisane były w kronikach historycznych, ale także raczył nas opowieściami o najciekawszych miejscach starego miasta zapisanych w ludzkiej pamięci oraz w wielu podaniach i legendach. Słuchaliśmy o niezwykłych pomnikach osadzonych w narożach rynku, a także poznaliśmy historię wielu ciekawych perełek architektonicznych stolicy wielkopolski, zarówno kamienic, bram, kościołów jak i wielu pięknych rzeźb i posągów.